Icon for Dogecoin

Dogecoin (DOGE)

Bitcoin kaynak kodları kullanılarak üretilmiş, eleştiri amaçlı tasarlanmış bir şaka coini.

Şaka mısınız? Dogecoin (DOGE): Evet

Bitcoin Beyaz Sayfa'sı piyasaya ilk sürüldüğünde dünyada bir sansasyona sebep olmuştu. Merkeziyetçi ekonomilerin sonu mu gelecek? Anonim para transferi ile suç oranı mı katlanacak? Evladım bu bitkoi ne oluyor şindi?... şeklinde sorulara da sebep olmuştu. Bu ciddi olayların karşısında ise tamamen dalga geçme amaçlı, eğlenceli ve kaygısız bir para birimi olarak 2013 yılında Dogecoin (DOGE) üretildi.

Dogecoin 2013 yılında Litecoin çatallaşmasından doğarak türedi ve hiç ama hiçbir gelecek planı yok. Gelecekte herhangi bir projeye katkı verme vizyonları da yok. 4 Şubat 2021'de Dogecoin internet çöplüğünde öylece yatıyordu. Ta ki Elon Musk ilk "Doge", ardından da "Dogecoin is the people's crypto (Dogecoin halkın kripto parasıdır.)" tweetlerini atana dek.

Dogecoin hiçbir gelecek vaadetmeyen bir proje. Sahipleri tarafından kripto paralara eğlence amaçlı bir eleştiri getiren DOGE, ilk üretildiğinden bu yana geliştirilmiyor. Madenciliği yapıldığında ise sabit getiriden hayli uzak bir iş planı sunuyor. Tamamen rastgele paket ödülleri veren Dogecoin madenciliğinin saçma oluşu kadar Dogecoin piyasaya arzı da bir o kadar saçma. DOGE tokenlerinin piyasaya arzı sonsuz. Yani belli bir limiti yok. Bu nedenle enflasyondan etkilenmediği şeklinde yorumlar ile Dogecoin projesinin ayakları yere basıyormuş gibi görünmesi sağlanmaya çalışsa da, ne yazık ki Dogecoin hiçbir gelecek vaadetmeyen Eloncoin haline dönüşmüş durumda.

Elon Musk Dogecoin'i şekilden şekile soktu. Sıradaki hamlesinin Dogecoin'i gerçekten fiziksel olarak aya göndermek olduğunu düşünüyorum (YTD).

16 Nisan 2021 tarihi itibariyle Dogecoin $0.36 seviyesinden işlem görüyor.

16 Nisan 2021 tarihinde yayınlandı.

Diğer Yazılar

Icon for Cardano

Cardano (ADA)

Yeni Bitcoin: Cardano (ADA)

Cardano (ADA) projesini tüm detaylarıyla anlamaya ve anlatmaya yetecek bir bilgi birikimim yok. Çok karmaşık (karışık değil) bir blokzincir platformu olarak ortaya çıkan Cardano projesinde, Bitcoin gibi bir platform kurulması hedefi var.

Devamını Oku
Icon for Monero

Monero (XMR)

Dayıları Haklı Çıkaran Coin: Monero (XMR)

Aile sohbetlerinizde ya da eş dost akraba ziyaretlerinde konu kripto paralara geldiği zaman kesinlikle şu cümleyi duyarsınız: "Yavrum kripto paralar teröristlerin, uyuşturucu satıcılarının, kiralık katillerin kullandığı paralar aman uzak durun yavrıım." Yani teröristler, uyuşturucu satıcıları ve kiralık katiller Amerikan Doları da kullanıyorlardır muhtemelen, o zaman uzak mı duralım? Bu ayrı bir konu. Kripto paralar elbette bu amaç için üretilmemiş projeler. Fakat biri hariç.

Devamını Oku
Icon for Viacoin

Viacoin (VIA)

Viacoin (VIA) nedir?

10 Nisan 2021 günü #Binance listelemelerinde 1.sırada olan VIA coinin ne olduğunu incelemek istedim. #Viacoin 'in Coinmarketcap.com sitesindeki açıklamasını inceledim. Zaten coinleri araştırmadan önce her zaman Coinmarketcap.com 'dan bir göz atarım. Coinmarketcap'te hiçbir şey yazmıyor(?). Sonra sitelerini ziyaret ettim.

Devamını Oku