Icon for Binance Coin

Binance Coin (BNB)

Binance Smart Chain ve Binance borsasında işlem yapabilmeyi sağlayan, merkeziyetli bir para birimi.

Binance Coin (BNB)'i Neden Sevmiyorum?

Neler neler tartışıyoruz. Merkeziyetsiz ekonomiler, merkeziyetsiz borsalar, gelir eşitliği vb. Bunlar yaşanırken, $2T hacme ulaşan kripto paraların hacim sıralamasına baktığımız zaman ne görelim? 3. sırada Çinli bir firmanın, kendi işlerini yürütmek için çıkardığı kendi para birimi var.

Peki nedir BNB? Ne gibi bir gelecek vaadediyor bizlere? Yeni ve yüksek bir teknoloji mi sağlayacak? İnsanoğlunun ekonomi devrimindeki yeri ne olacak?

Peşin peşin söyleyeyim, hiçbir şey vaadetmiyor. Borsanın kendi düzenini sağlamak, firmanın sunduğu kontrat opsiyonlarına likidite sağlamak gibi operasyonel faaliyetleri yerine getirmek için Binance borsası açılmadan kısa bir süre önce 2017 yılında piyasaya sürülmüş bir dijital para birimi.

Geleceğimize 1 gram faydası yok. $73bn hacmi var. İleride ne olacak bu para? Nereye aktarılacak? Binance borsası kalacak mı? Yakın gelecekte günlük hayatta kripto paraları kullanmaya başladığımızda BNB'nin buradaki yeri ne olacak? Kafamda deli sorular...

14 Nisan 2021 tarihinde yayınlandı.

Diğer Yazılar

Icon for Filecoin

Filecoin (FIL)

Filecoin (FIL) İnsanoğlunun Bilgi Mirasını Yüklenecek mi?

Dünyadaki tüm dosyaları uç uca eklersek nasıl depolayabiliriz? Harikulade bir soru. Depolayamayız. Dünyadaki en büyük veri tabanlarında şifrelenmiş halde tutsak dahi tüm dosyaları saklamamız mümkün değil. Peki bu tüm dosyaları uç uca ekleyip dünyanın her yerinde ayrı ayrı depolarsak ne olur? İşte Filecoin geliştiricilerinin sorduğu soru da bu.

Devamını Oku
Icon for Elrond

Elrond (EGLD)

Elrond (EGLD) Taşı Toprağı Altın mı?

Geçtiğimiz günlerde ilk çok sevgili Kripto Emre tarafından duyduğum, bir gün sonrasında da görüşleri çok kıymetli Coin Bureau üstat tarafından önerilen Elrond (EGLD) beni çok şaşırttı. Neden?

Devamını Oku
Icon for AAVE

AAVE (AAVE)

Borç Yiğidin Kamçısıdır: AAVE (AAVE)

Anlık kripto para borçlanmak istediğiniz zaman aslında borsalar size teminatınız karşılığında borç verirler. Fakat bu borcu uzun süre tutup onunla işlem yapamazsınız. Farklı indikatörlerle borsalar kendilerini zarara sokmadan bu işlemleri gerçekleştirirler.

Devamını Oku