Icon for Filecoin

Filecoin (FIL)

Dosyaları blokzincire işleyip kayıpsız depolama sağlayan dosya depolama projesi.

Filecoin (FIL) İnsanoğlunun Bilgi Mirasını Yüklenecek mi?

Dünyadaki tüm dosyaları uç uca eklersek nasıl depolayabiliriz? Harikulade bir soru. Depolayamayız. Dünyadaki en büyük veri tabanlarında şifrelenmiş halde tutsak dahi tüm dosyaları saklamamız mümkün değil. Peki bu tüm dosyaları uç uca ekleyip dünyanın her yerinde ayrı ayrı depolarsak ne olur? İşte Filecoin geliştiricilerinin sorduğu soru da bu.

Filecoin (FIL) kendine muhteşem vizyon belirlemiş bir proje. Dünyanın en büyük arşivini oluşturarak, insanoğlunun bilgi birikimi mirasını gelecek nesillere güvenli bir yolla aktarmayı sağlama amaçları var.

Örneğin, İskenderiye Kütüphanesi'nin hikayesini çoğunuz bilir. (Bilmeyenler için: https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0skenderiye_K%C3%BCt%C3%BCphanesi) İlk Çağ'ın en büyük bilgi birikimi kaynaklarından olan İskenderiye Kütüphanesi'nin yanması, insanoğlunun bilgi mirasını gelecek nesillere aktaramamış olması, teknoloji ilerlemesinde yüzlerce yıl geriye gitmemize neden olmuştur. (2009 yılı yapımı Agora filmi de bu hikayeyi konu alır, izlemenizi şiddetle tavsiye ederim). Fakat Filecoin ile artık bu problem ortadan kalkacak. Bilgi depolamak, eski kitapların gerçek kopyalarının arşivlerde saklanması, kütüphane arşivlerinin merkez bankası hazinesi gibi korunuyor olması tarihe karışacak. Filecoin, yedeklenecek tüm dosyaları blok zincirine işleyerek dünyanın farklı yerlerindeki farklı depoculara kaydettirecek. Eğer bir kütüphaneci olsaydım şu anda dizlerim heyecandan titriyor olurdu!

Filecoin (FIL) 11 Nisan 2021 tarihi itibariyle $177,28 seviyesinde işlem görüyor.

14 Nisan 2021 tarihinde yayınlandı.

Diğer Yazılar

Icon for Binance Coin

Binance Coin (BNB)

Binance Coin (BNB)'i Neden Sevmiyorum?

Neler neler tartışıyoruz. Merkeziyetsiz ekonomiler, merkeziyetsiz borsalar, gelir eşitliği vb. Bunlar yaşanırken, $2T hacme ulaşan kripto paraların hacim sıralamasına baktığımız zaman ne görelim? 3. sırada Çinli bir firmanın, kendi işlerini yürütmek için çıkardığı kendi para birimi var.

Devamını Oku
Icon for Elrond

Elrond (EGLD)

Elrond (EGLD) Taşı Toprağı Altın mı?

Geçtiğimiz günlerde ilk çok sevgili Kripto Emre tarafından duyduğum, bir gün sonrasında da görüşleri çok kıymetli Coin Bureau üstat tarafından önerilen Elrond (EGLD) beni çok şaşırttı. Neden?

Devamını Oku
Icon for AAVE

AAVE (AAVE)

Borç Yiğidin Kamçısıdır: AAVE (AAVE)

Anlık kripto para borçlanmak istediğiniz zaman aslında borsalar size teminatınız karşılığında borç verirler. Fakat bu borcu uzun süre tutup onunla işlem yapamazsınız. Farklı indikatörlerle borsalar kendilerini zarara sokmadan bu işlemleri gerçekleştirirler.

Devamını Oku